Skip to content ↓

Ilona Karmel Writing Prizes Competition awards

Boit Manuscript Prize--essay
1st prize: Anna Wexler '07, BCS, Fair Lawn, N.J.
2nd prize: Matthew R. Burns '05, writing, Duxbury, Mass.
Honorable mention: Jiji Gu '07, materials science and engineering, Syosset, N.Y.

Boit Manuscript Prize--fiction
1st prize: Adora Asala '04, writing, Nigeria
2nd prize: Caroline Fu '05, biology, Stafford, Texas
Honorable mention: Grace Lin '05, biology, Beverly Hills, Calif.

Dewitt Wallace Prize for Scientific Writing for the Public
1st prize: Uta Maeda '07, BCS, Bel Aire, Kan.
2nd prize: Benjamin Lee '07, biology, Cupertino, Calif.
Honorable mention: Yin Ren '06, EECS, Windsor, Ontario

Ellen King Prize for Freshman Writing
2nd prize for short story: Mary-Irene Lang '08, physics, Los Altos Hills, Calif.
2nd prize for essay: Jaime Heffernan '08, Cambridge, Mass.
Honorable mention for essay: Nivair H. Gabriel '08, Pittsburgh, Pa.

Writing Science Fiction
1st prize: Madeliene Sheldon-Dante '07, physics, Penn Valley, Pa.
2nd prize: Elizabeth Zellner '06, materials science and engineering, Fayettteville, N.C.
Honorable mention: Christopher Walsh '05, BCS, Saratoga Springs, N.Y.

Robert A. Boit Writing Prize--essay
1st prize: Anna D. Bergren '05, mathematics, Laurel, Md.
2nd prize: Matthew R. Burns '05, writing, Duxbury, Mass. and Jessica Young '06, writing, Pleasantville, N.Y.
3rd prize: Victoria Y. Fan '06, mechanical engineering, Honolulu, Hawaii, and Theresa Shyr '05, biology, Lafayette, La.

Robert A. Boit Writing Prize--poetry
1st prize: Jessica Young '06, writing, Pleasantville, N.Y.
2nd prize: Nadezhda Belova '05, BCS, Brooklyn, N.Y.
3rd prize: Matthew Burns '05, writing, Duxbury, Mass.

Robert A. Boit Writing Prize--short story
1st prize: Jocelyn Rodal '06, literature, Davidson, N.C.
2nd prize: Adora Asala '05, writing, Nigeria
3rd prize: Farah Ghniem '07, CEE, Amman, Jordan
Honorable Mention: Anita Kris '06, materials science and engineering, Merced, Calif.

S. Klein Prize for Scientific and Technical Writing
1st prize: Ying Zheng '06, mechanical engineering, Ann Arbor, Mich.
2nd prize: Shauna Mei '04, management, Bellevue, Wash., and Craig Rothman '05, EECS and biology, King of Prussia, Pa.
Honorable mention: David M. Foxe G, architecture, Sussex, Wis., and Stephen Lee '05, biology, Pittsburgh, Pa.

Writing and Humanistic Prize for Engineering Writing
1st prize: Ragu Vijaykumar '05, EECS, Pittsburgh, Pa.
2nd prize: Muyinatu Lediju '06, mechanical engineering, Brooklyn, N.Y.

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 1, 2005 (download PDF).

Related Links

Related Topics

More MIT News

Music video screenshot showing about 20 rectangular boxes on a black background featuring MIT Syncopasian members singing

A cappella for a cause

MIT Syncopasian’s musical performance features the poem “Things We Carry On The Sea” by Wang Ping and invites Asian members of the MIT community to help celebrate AAPI Heritage Month.

Read full story