Skip to content ↓

Department of Urban Studies and Planning awards

All recipients are graduate students in DUSP unless otherwise indicated.

Burchard Scholar
- Jonathan Harris '06, Chicago, Ill.

Kelly-Douglas Award
- Michael Brown, West Orange, N.J.

Martin Family Society of Graduate Fellows in Sustainability
- Salo Coslovsky, SÌ£o Paulo, Brazil
- Zhan Guo, Heze City, China

Louis Seigle Fellowship
- Amy Deora, San Antonio, Texas

Aga Khan Program for Islamic Architecture 2005-06 Travel Grants
- Jigar Bhatt, Hopelawn, N.J.
- Daniel Berry, Caracas, Venezuela

Carroll Wilson Award
- Hania Nabli Maraqa, Jordan
- Dhakshike Wickrema, Colombo, Sri Lanka

Ralph Adams Cram Award--for outstanding multidisciplinary work in the School of Architecture and Planning
- Lecturer Greg Morrow (M.C.P. 2003)

Harold Horowitz (1951) Student Research Fund
- Daniel Berry, Caracas, Venezuela
- Ryan Allen, Winston-Salem, N.C.

MIT-Mellon Program Grant Award
- Hiba Bou Akar, Beirut, Lebanon
- Xiaodong Wang, Shandong, China
- Hongliang Zhang, Wuhan, China
- Hania Nabil Maraqa, Jordan

MISTI China Program, Research and Travel Grant
- Erik Nielsen, Toronto, Ontario

Wallenberg Fellowship in Environment and Sustainability
- Anjali Mahendra, New Delhi, India

MIT Program on Human Rights and Justice Summer Internships
- Gabrielle Kruks-Wiesner, Oberlin, Ohio
- Nancy Odeh, Ottawa, Ontario
- Seth Pipkin, San Diego, Calif.
- Basilia Yao, New York, N.Y.

CIS/Starr Student Travel Fellowships
- Masahiro Matsuura, Tosu, Japan

MISTI Germany Program Research and Travel Grant
- Nadya Nilina, New York, N.Y.

William Emerson Travel Award
- Anne Herbst, Roslindale, Mass.
- Dhakshike Wickrema, Colombo, Sri Lanka
- Valentina Zuin, Milan, Italy
- Ryan Allen, Winston-Salem, N.C.
- Salo Coslovsky, SÌ£o Paulo, Brazil
- Nancy Odeh, Ottawa, Ontario

Lloyd and Nadine Rodwin Travel Award
- Michael Brown, West Orange, N.J.
- Georgeta Vidican, Romania
- Hania Nabli Maraqa, Jordan
- Holly Krambeck, Alexandria, Va.
- Dhakshike Wickrema, Colombo, Sri Lanka

Urban Design Certificate
- Anubhav Gupta, New Delhi, India
- Lily Baum Pollans, Dorchester, Mass.
- Danielle M. McCarthy, Winchester, Mass.
- Roger Malubag Torino Jr., Bakersfield, Calif.
- Sarah Elizabeth Williams, Washington, D.C.

Boston-Area Affordable Housing Development Competition
First place: Chinatown Community Fulcrum
- Caitlin Gallagher, Fair Haven, N.J.
- Carrie Grassi, Arlington, Va.
- Jake Wegmann, Edmonton, Alberta.
Second place: Moody Street Common
- Shannon Christmas, Baltimore, Md.
Honorable mention: Codman Crossing
- Ifeoma Ebo, Brooklyn, N.Y.
- Brittanya Murillo, National City, Calif.
- Kiara Nagel, Saratoga Springs, N.Y.

Gerald Hines/ULI Urban Design Competition
Second place:
- Ommeed Sathe, Princeton, N.J.
Honorable mention:
- Jeffrey Fugate, Bowling Green, Ky.
- Jeremy Shaw, San Diego, Calif.
- Ritesh Warade, Bombay, India
- Jake Wegmann, Edmonton, Alberta

AICP Student Awards
Honorable mention: Claremont-McCarthy Project
- Whitney Foutz, Blacksburg, Va.
- Diana Bernal, Glendale, Calif.
- Leslie Mullins, Cleveland, Ohio.
- Ray Hodges (M.C.P. 2004)

Marsha Ritzdorf Award--for the best student work on diversity, social justice and the role of women in planning
- Tara Kumar (M.C.P. 2004)

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 1, 2005 (download PDF).

Related Links

Related Topics

More MIT News

Music video screenshot showing about 20 rectangular boxes on a black background featuring MIT Syncopasian members singing

A cappella for a cause

MIT Syncopasian’s musical performance features the poem “Things We Carry On The Sea” by Wang Ping and invites Asian members of the MIT community to help celebrate AAPI Heritage Month.

Read full story