Skip to content ↓

Electrical Engineering and Computer Science awards

All students are EECS majors unless otherwise noted.

Anya Pogosyants UROP Award--for an outstanding computer science UROP project
- Beckett W. Stemer, math, Chicago, IL

Carlton E. Tucker Teaching Award--for excellence in teaching
- Anthony Accardi G, West Caldwell, NJ

Charles and Jennifer Johnson Thesis Prize--for an outstanding M.Eng. thesis in computer science
- Michael F. Lin G, Holmdel, NJ
- Philip J. Guo G, Westlake Village, CA

David A. Chanen Writing Award--for an outstanding paper in Course 6.033
- Tamara Stern 2006, Staten Island, NY

David Adler Memorial Thesis Prize--for an outstanding M.Eng. thesis in electrical engineering
- Michael Scott Bradley G, Bethesda, MD
- Christopher J. Emig G, Napa, CA

Department Special Recognition Award--for outstanding service to the department
- Robert T. Morris, Cambridge, MA
- Dorothy Curtis
- Joel Voldman, Somerville, MA
- Agnes Chow, Weston, MA

Ernst A. Guillemin Thesis Award--for an outstanding master's thesis in electrical engineering
- Lav Varshney G, Fayetteville, NY

Frederick C. Hennie III Teaching Award--for excellence in teaching
- Ola Ayaso G, Damascus, Syria
- Asfandyar Qureshi G, Lahore, Pakistan

George C. Newton Undergraduate Laboratory Prize--for the best undergraduate laboratory 6.111 project - fall 2005
- David W. Rush 2007, Boise, ID
- Christopher A. Wilkins 2006, Kennett Square, PA

George M. Sprowls Award--for an outstanding PhD thesis in computer science
- David G. Andersen 2005, Pittsburgh, PA
- Nissanka B. Priyantha 2005, Redmond, WA

George M. Sprowls Award--honorable mentions
- Emin Martinian 2005, Waltham, MA
- Simson Garfinkle 2005, Belmont, MA

Goodwin Medal
- Stephen Hou

Graduate Student Association--Counselor Award
- Alan V. Oppeheim

Harold L. Hazen Teaching Award--for excellence in teaching
- Adam A. Kumpf G, Tipp City, OH

Jerome Saltzer Award--to an outstanding EECS recitation instructor
- Joel I. Dawson, Cambridge, MA

Licklider UROP Prize
- David Moore-Pitman 2006, Broomfield, CO

MIT ACM IEEE Best Academic Advisor Award
- George C. Verghese

Morris Joseph Levin Award--for outstanding masterworks oral thesis presentation
- Thomas A. Baran G, Lancaster, PA

Northern Telecom/BNR Project Award--for an outstanding 6.111 laboratory project - spring term 2005
- Ravi Palakodety 2007, Libertyville IL
- Vijay Shah 2006, Canandaigua, NY
- Shi Ling Seow 2006, Teluk Intan, Perak, Malaysia
- Yun Wu 2006, Aurora, IL

Nylander Undergraduate Advanced Project Award--for an outstanding undergraduate project in EECS
- Kevin G. Der 2006, Concord, MA

Raymie Stata Award for Outstanding Teaching
- Hubert Pham G, Cupertino, CA
- Justin M. Paluska G, Northport, NY
- Saikat Guha G, Bihar, India

Richard J. Caloggero Award--for dedication and excellent service to the EECS department
- Amanda Cheng, Dorchester MA
- Claire Benoit, Somerville MA

Robert M. Fano UROP Award--for the best EECS UROP project
- Surasak Chunsrivirot 2006, Sisaket, Thailand

William A. Martin Memorial Thesis Prize--for an outstanding master's thesis in computer science
- Matthew D. Rasmussen G, Eden Prairie, MN

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 7, 2006 (download PDF).

Related Links

Related Topics

More MIT News

Photo of Annauk Olin with her husband and baby

Saving Iñupiaq

Linguistics graduate student Annauk Olin is helping her Alaska Native community preserve their language and navigate the severe impact of climate change.

Read full story