• Photo: Lillie Paquette/School of Engineering

    Full Screen

School of Engineering second quarter 2018 awards

Faculty members recognized for excellence via a diverse array of honors, grants, and prizes over the last quarter.


Press Contact

Chad Galts
Email: galts@MIT.EDU
Phone: (617) 253-9411
School of Engineering

Members of the MIT engineering faculty receive many awards in recognition of their scholarship, service, and overall excellence. Every quarter, the School of Engineering publicly recognizes their achievements by highlighting the honors, prizes, and medals won by faculty working in our academic departments, labs, and centers.

The following awards were given from April through June, 2018. Submissions for future listings are welcome at any time.

Emilio Baglietto, of the Department of Nuclear Science and Engineering, won the Ruth and Joel Spira Award for Distinguished Teaching on May 14.

Hari Balakrishnan, Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the HKN Best Instructor Award on May 18.

Robert C. Berwick, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science, won the Jerome H. Saltzer Award for Excellence in Teaching on May 18.

Michael Birnbaum, of the Department of Biological Engineering and the Koch Institute for Integrative Cancer Research, became a 2018 Pew-Stewart Scholar for Cancer Research on June 14.

Lydia Bourouiba, of the Department of Civil and Environmental Engineering, won the Smith Family Foundation Odyssey Award on June 25.

Michele Bustamante of the Materials Research Laboratory, was awarded a 2018-19 MRS/TMS Congressional Science and Engineering Fellowship on May 22.

Oral Buyukozturk, of the Department of Civil and Environmental Engineering, won the George W. Housner Medal for Structural Control and Monitoring on May 31.

Luca Carlone of the Department of Aeronautics and Astronautics, won the IEEE Transactions on Robotics “King-Sun Fu" Best Paper Award on May 24.

Gang Chen, of the Department of Mechanical Engineering, was elected a 2018 fellow to the American Academy of Arts and Sciences on April 18.

Erik Demaine, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was awarded the Burgess (1952) and Elizabeth Jamieson Prize for Excellence in Teaching on May 18.

Srinivas Devadas, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science, won the Bose Award for Excellence in Teaching in May.

Thibaut Divoux, of the Department of Civil and Environmental Engineering, won the 2018 Early Career Arthur B. Metzner Award of the Rheology Society on May 3.

Dennis M. Freeman, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Research Laboratory of Electronics, won an Innovative Seminar Award on May 16; he also won the Burgess (1952) and Elizabeth Jeamieson Prize for Excellence in Teaching on May 18.

Neville Hogan, of the Department of Mechanical Engineering, won the 2018 EMBS Academic Career Achievement Award on May 10.

Gim P. Hom, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science, was honored with the IEEE/Association for Computing Machinery Best Advisor Award on May 18.

Rohit Karnik, of the Department of Mechanical Engineering, and Regina Barzilay and John N. Tsitsiklis, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science, won the Ruth and Joel Spira Award for Distinguished Teaching in May.

Dina Katabi, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, was presented with an honorary degree from The Catholic University of America on May 12; she also won the Association for Computing Machinery 2017 Prize in Computing on April 4.

Rob Miller, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the Richard J. Caloggero Award on May 18.

Eytan Modiano, of the Department of Aeronautics and Astronautics and the Laboratory for Information and Decision Systems, won the IEEE Infocom best paper award on April 18.

Stefanie Mueller, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, received an honorable mention for the Association for Computing Machinery Doctoral Dissertation Award on June 23. She also won the EECS Outstanding Educator Award on May 18.

Dava J. Newman, of the Department of Aeronautics and Astronautics, won the AIAA Jeffries Aerospace Medicine and Life Sciences Research Award on May 4.

Christine Ortiz, of the Department of Materials Science and Engineering, was awarded a J-WEL Grant on May 7.

Ronitt Rubinfeld, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science, won the Capers and Marion McDonald Award for Excellence in Mentoring and Advising in May.

Jennifer Rupp, of the Department of Materials Science and Engineering, won a Displaying Futures Award on June 12.

Alex K. Shalek, of the Institute for Medical Engineering and Science, has been named one of the 2018 Pew-Stewart Scholars for Cancer Research on June 14.

Alex Slocum, of the Department of Mechanical Engineering, won the Ruth and Joel Spira Outstanding Design Educator Award on June 11.

Michael P. Short, of the Department of Nuclear Science and Engineering won the Junior Bose Award in May.

Joseph Steinmeyer, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science, won the Louis D. Smullin ('39) Award for Excellence in Teaching on May 18.

Christopher Terman, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won a MIT Gordon Y Billard Award on May 10.

Tao B. Schardl, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won an EECS Outstanding Educator Award on May 18.

Yang Shao-Horn, of the Department of Mechanical Engineering, won the Faraday Medal on April 19.

Vinod Vaikuntanathan, of the Department of Electrical Engineering and Computer Science and the Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, won the Harold E. Edgerton Faculty Achievement Award on April 26.

Kripa Varanasi, of the Department of Mechanical Engineering, won the Gustus L. Larson Memorial Award and the Frank E. Perkins Award for Excellence in Graduate Advising on May 10.

David Wallace, of the Department of Mechanical Engineering, was honored with the Ben C. Sparks Medal on April 27.

Amos Winter, of the Department of Mechanical Engineering, was named a leader in New Voices in Sciences, Engineering, and Medicine on June 8.

Bilge Yildiz, of the Department of Nuclear Science and Engineering and the Department of Materials Science and Engineering, won the Ross Coffin Purdy Award on June 22.

Laurence R. Young, of the Department of Aeronautics and Astronautics and the Institute for Medical Engineering and Science, won the Life Sciences and Biomedical Engineering Branch Aerospace Medical Association Professional Excellence Award on April 27.


Topics: Awards, honors and fellowships, Biological engineering, Aeronautical and astronautical engineering, Chemical engineering, Electrical Engineering & Computer Science (eecs), Mechanical engineering, Civil and environmental engineering, Materials Science and Engineering, Nuclear science and engineering, IDSS, Institute for Medical Engineering and Science (IMES), Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL), Materials Research Laboratory, Koch Institute, Laboratory for Information and Decision Systems (LIDS), Research Laboratory of Electronics, School of Engineering

Back to the top