Fraternitites, Sororities and Independent Living Groups awards


Frederick G. Fassett Jr. FSILG Man and Woman of the Year Awards
- Tiffany Guo '09, Sigma Kappa Sorority
- David Hutchings '10, Zeta Beta Tau Fraternity

David N. Rogers Outstanding Chapter Ideals & Values Awards
- Alpha Chi Omega Sorority
- Kappa Sigma Fraternity

Dr. James R. Killian Jr. '26 Outstanding Community Service Award
- Phi Delta Theta Fraternity

Kenneth R. Wadleigh '43 Outstanding Faculty Relations Award
- Alpha Chi Omega Sorority

D. Reid Weedon '41 Outstanding Alumni Relations Awards
- 1st place: Kappa Sigma Fraternity
- 2nd place: Alpha Chi Omega Sorority
- Honorary mention: Sigma Phi Epsilon Fraternity
- Honorary mention: Phi Delta Theta Fraternity

Outstanding Alumnus/Volunteer Lifetime Achievement Awards
- Al Bloom '50, Alpha Epsilon Pi Fraternity
- Bob Sandman '48, Alpha Epsilon Pi Fraternity
- D. Reid Weedon '41, Phi Beta Epsilon Fraternity

Outstanding Alumnus/Volunteer Awards
- Sanjay Divakaran '08, Kappa Sigma Fraternity
- Alice Leung '93, Epsilon Theta Independent Living Group
- Kathleen Matczynski '04, Kappa Alpha Theta Sorority
- Bryan Owens '07, Zeta Beta Tau Fraternity
- Steve Pettinato '80, Lambda Chi Alpha Fraternity
- Rich Possemato '01, Nu Delta Fraternity
- Stewart Rowe '43, Chi Phi Fraternity
- Leslie Stachowiak, Pi Beta Phi Sorority
- Amory Wakefield '96, Women's Independent Living Group
- Raffaela Wakeman '08, Alpha Chi Omega Sorority

Senior Legacy Awards
- Sha-har Admoni, Alpha Chi Omega Sorority
- Nikolai Begg, Chi Phi Fraternity
- Manuel Borja, Theta Delta Chi Fraternity
- Nicholas Calluzzo, Kappa Sigma Fraternity
- Adrianna Ciccone, Delta Psi Fraternity
- John Cromwell, Phi Delta Theta Fraternity
- Alan Foreman, Kappa Sigma Fraternity
- Stephen Fournier, Kappa Sigma Fraternity
- Kyle Fritz, Epsilon Theta Independent Living Group
- Amy Gilpin, Alpha Chi Omega Sorority
- Lauren Habenicht, Kappa Alpha Theta Sorority
- Ryan King, Phi Kappa Theta Fraternity
- Hanna Kuznetsov, Fenway House Independent Living Group
- Cheryl Kwinn, Alpha Chi Omega Sorority
- Elizabeth Labuz, Alpha Phi Sorority
- Yicong Liu, Kappa Alpha Theta Sorority
- Jonathan Lounsbury, Sigma Nu Fraternity
- Caroline Lowenthal, Women's Independent Living Group
- Alberto Mena, Theta Delta Chi Fraternity
- Kathryn Routhier, Alpha Phi Sorority
- Brandon Suarez, Lambda Chi Alpha Fraternity
- Vivian Tang, Kappa Alpha Theta Sorority
- Reid Van Lehn, Phi Delta Theta Fraternity
- Kevin Vogelsang, Alpha Tau Omega Fraternity
- Robert Warden, Theta Xi Fraternity

Outstanding Resident Advisor Awards
- Kim Hunter, Alpha Phi Sorority
- Teresa Malone, Sigma Kappa Sorority
- Sean Nabar, Chi Phi Fraternity
- Bryan Owens, Zeta Beta Tau Fraternity
- Matthew Richards, Kappa Sigma Fraternity
- Craig Wildman, Epsilon Theta Independent Living Group

Interfraternity Council Awards
- Most Improved Chapter (now named the Stephen D. Immerman Most Improved Chapter Award): Sigma Phi Epsilon Fraternity
- Best Scholarship Program: Kappa Sigma Fraternity
- Best New Member Program: Chi Phi Fraternity
- Chapter of the Year: Zeta Beta Tau Fraternity

Panhellenic Association Awards
- Outstanding Spirit & Participation: Alpha Chi Omega Sorority
- Commitment to Service and Philanthropy: Alpha Chi Omega Sorority
- Outstanding Campus Involvement: Alpha Phi Sorority
- New Member of the Year: Hillary Benson, Pi Beta Phi Sorority
- Outstanding Chapter Education: Sigma Kappa Sorority

Order of Omega National Honor Society Initiates
- Jennifer Allen '10, Pi Beta Phi Sorority
- Ryan Andrews '10, Theta Chi Fraternity
- Johnathan Cromwell '09, Phi Delta Theta Fraternity
- Steven R. Dickerson '10, Kappa Sigma Fraternity
- Ryan A. Flynn '10, Kappa Sigma Fraternity
- Manvi Goel '09, Alpha Chi Omega Sorority
- Yuri Hanada '10, Alpha Chi Omega Sorority
- Keone Hon '10, Phi Delta Theta Fraternity
- Emily Houston '10, Alpha Chi Omega Sorority
- David Hutchings '10, Zeta Beta Tau Fraternity
- Minh-Phuong Huynh-Le '10, Alpha Chi Omega Sorority
- Irene Kaplow '10, Alpha Epsilon Phi Sorority
- Keith T. Loebner '10, Kappa Sigma Fraternity
- Marta Lynne Milan '10, Sigma Kappa Sorority
- Timothy Ryan Schoen '10, Kappa Sigma Fraternity

FSILG Honor Roll (Top third of chapters according to GPA calculations): SPRING 2008
- Alpha Chi Omega Sorority
- Alpha Epsilon Phi Sorority
- Alpha Epsilon Pi Fraternity
- Beta Theta Pi Fraternity
- Kappa Alpha Theta Sorority
- pika Independent Living Group
- Sigma Chi Fraternity
- Sigma Kappa Sorority
- Student House Independent Living Group
- Tau Epsilon Phi Fraternity
- Theta Chi Fraternity
- heta Xi Fraternity
- Zeta Beta Tau Fraternity

FSILG Honor Roll (Top third of chapters according to GPA calculations): FALL 2008
- Alpha Chi Omega Sorority
- Alpha Epsilon Phi Sorority
- Alpha Epsilon Pi Fraternity
- Beta Theta Pi Fraternity
- Chi Phi Fraternity
- Epsilon Theta Independent Living Group
- Kappa Alpha Theta Sorority
- Kappa Sigma Fraternity
- Phi Sigma Kappa Fraternity
- Sigma Kappa Sorority
- Tau Epsilon Phi Fraternity
- Theta Chi Fraternity
- Zeta Beta Tau Fraternity

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 3, 2009 (download PDF).


Topics: Awards, honors and fellowships

Back to the top