• The Irwin Sizer Awards for Significant Improvements to MIT education were given to the MIT Summer Research Program (MSRP) Redesign team. Assistant Dean for Graduate Students Christopher Jones and Bayer Professor of Chemical Engineering Paula Hammond.

    The Irwin Sizer Awards for Significant Improvements to MIT education were given to the MIT Summer Research Program (MSRP) Redesign team. Assistant Dean for Graduate Students Christopher Jones and Bayer Professor of Chemical Engineering Paula Hammond.

    Photo / Donna Coveney

    Full Screen
  • Winners of the Gordon Y. Billard award, Associate Dean of the School of Engineering and professor of hydrodynamics Dick Yue, and Priscilla King Gray and Paul E. Gray; fomer First Lady and President of MIT. It is presented to a member of the faculty, nonfaculty employee, or one not necessarily affiliated with the Institute, for special service of outstanding merit performed for the Institute.

    Winners of the Gordon Y. Billard award, Associate Dean of the School of Engineering and professor of hydrodynamics Dick Yue, and Priscilla King Gray and Paul E. Gray; fomer First Lady and President of MIT. It is presented to a member of the faculty, nonfaculty employee, or one not necessarily affiliated with the Institute, for special service of outstanding merit performed for the Institute.

    Photo / Donna Coveney

    Full Screen
  • The Laya Wiesner Community Award was given to E. Sinclair deBordenave of the Women's League, for conspicuously effective service that reflects Mrs. Wiesner's concerns for enhancing life at the Institute and in the world at large.

    The Laya Wiesner Community Award was given to E. Sinclair deBordenave of the Women's League, for conspicuously effective service that reflects Mrs. Wiesner's concerns for enhancing life at the Institute and in the world at large.

    Photo / Donna Coveney

    Full Screen
  • Sharon Snaggs Gendron of DSL/Sloan, left, and Jonathan Nolan, in the department of Housing, won the Murphy award. It is given to an employee of the Institute whose spirited contributions to the Institute family have won a place in the hearts of students.

    Sharon Snaggs Gendron of DSL/Sloan, left, and Jonathan Nolan, in the department of Housing, won the Murphy award. It is given to an employee of the Institute whose spirited contributions to the Institute family have won a place in the hearts of students.

    Photo / Donna Coveney

    Full Screen
  • Christian R. Schubert of the department of chemistry won the Goodwin Medal, which is given to a graduate student whose performance of teaching duties is

    Christian R. Schubert of the department of chemistry won the Goodwin Medal, which is given to a graduate student whose performance of teaching duties is "conspicuously effective over and above ordinary excellence."

    Photo / Donna Coveney

    Full Screen

Awards Convocation

The Irwin Sizer Awards for Significant Improvements to MIT education were given to the MIT Summer Research Program (MSRP) Redesign team. Assistant Dean for Graduate Students Christopher Jones and Bayer Professor of Chemical Engineering Paula Hammond.


Awards presented at the MIT Awards Convocation on May 6, 2008:

Everett Moore Baker Award for Excellence in Undergraduate Teaching
- Professor Heather Paxson, anthropology
- Professor Eric Hudson, physics

Earll M. Murman Award for Excellence in Undergraduate Advising
- Professor Ole Madsen, CEE

Bose Award for Excellence in Teaching
- Professor W. Craig Carter, materials science and engineering

Arthur C. Smith Award
- Professor Sylvia Ceyer, chemistry

Graduate Student Council Teaching Awards
- Stephanie Nicole Waterman G, School of Science, Ontario, Canada
- Professor Mehran Kardar, School of Science
- Professor Boyce Rensberger, SHASS
- Manuel Nunez Armas G, MIT Sloan School of Management, Lima, Peru
- Samar Rula Malek G, School of Engineering, Cockeysville, Md.
- Senior Lecturer George Kocur, School of Engineering

Goodwin Medal
- Christian R. Schubert G, chemistry, Steisslingen, Germany

Frank E. Perkins Award
- Professor Douglass A. Lauffenburger, biological engineering

Edward L. Horton Fellowship
- GAME (Graduate Association of Mechanical Engineers)

Harold J. Pettegrove Award
- Paul Blascovich '09, Harrisburg, Pa.

MIT Woman Athlete of the Year
- Doria Holbrook '08, Yakima, Wash.

Howard W. Johnson Award
- Praveen Pamidimukkala '08, Edison, N.J.

Malcolm G. Kispert Award
- James Bartolotta '09, Littleton, Colo.
- Julia Zimmerman '09, Chicago, Ill.

D. Reid Weedon Award
- First place: Alpha Chi Omega sorority
- Special recognition: Kappa Sigma fraternity

Frederick Gardner Fassett Jr. Award
- Caroline J. Barker '08, Farmingdale, N.Y.
- Christopher A. Fematt '08, Pittsburgh, Calif.

William L. Stewart Jr. Award
- Shane W. Colton '08, N. Massapequa, N.Y.
- Martin F. Holmes '08, Machias, Maine
- Kevin McComber G, Appleton, Wis.
- Brendan McCord '08, Springfield, Va.
- Shan Wu G, Mt. Pleasant, S.C.
- Kayvan Zainabadi G, Irvine, Calif.

Louis Sudler Prize in the Arts
- YeeKwan (Anna) Lo '08, linguistics and philosophy, Hong Kong, China

Laya & Jerome Wiesner Art Award
- Choreography and Community Organization: Payal Agrawal '08, EECS, Dracut, Mass.
- Music, Dance, Writing, Design: Suelin Chen G, materials science and engineering, Sudbury, Mass.
- Architecture/Visual Arts: Sarah Dunbar G, architecture, Cambridge, Mass.

Harold & Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts
- First Prize: Caitlin Berrigan G, architecture, Cambridge, Mass.
- Second Prize: Mary Hale G, architecture, Bedford, Texas
- Third Prize: Sabrina Kleinenhammans G, architecture, Kevelaer, Germany
- Third Prize: Talieh Rohani G, CMS, Tehran, Iran

Ronald E. McNair Scholarship Award
- Mona Daniels '08, Phoeniz, Ariz.
- John Pope '08, Cambridge, Mass.

Patrick E. McGovern Entrepreneurship Award--Awarded to the MIT $100K team of:
- Jeffrey Sabados G, Cambridge, Mass.
- Freddy Kerrest G, Cambridge, Mass.
- Gaetan Bonhomme G, La Chabanne, France
- Douglas Bright G, Cambridge, Mass.

Irwin Sizer Award for Significant Improvement to MIT Education
- MIT Summer Research Program (MSRP) Redesign Team

John S.W. Kellett '47 Award
- Sylvain Bruni G, Largeasse, France

AMITA Award
- Amanda Lanza '08, Melrose, Mass.
- Alice Macdonald '08, Ann Arbor, Mich.

Albert G. Hill Prize
- Monica Crespo '08, San Juan, Puerto Rico
- Irene Headen '08, Raleigh, N.C.
- Evaristo Rodriguez '08, Caguas, Puerto Rico

James N. Murphy Award
- Jonathan Nolan, MIT staff, Department of Housing
- Sharon Snaggs Gendron, MIT staff, Residential Life Programs/Sloan

Priscilla King Gray Award for Public Service
- Daniel Mokrauer-Madden '08, Chicago, Ill.

Laya Wiesner Community Award
- E. Sinclair deBordenave, MIT staff, MIT Women's League

Laya Wiesner Award
- Kathryn Ingle '08, Corvallis, Ore.
- Wendi Li '08, Greenacres, Fla.

Gordon Y Billard Award
- Paul E. Gray and Priscilla King Gray, President emeritus and former First Lady of MIT
- Dick K. P. Yue, MIT staff, School of Engineering

Karl Taylor Compton Prize
- Sylvain Bruni G, Largeasse, France
- Jennifer Roberts G, Owing Mills, Md.
- Ali Wyne '08, Fredericksburg, Va.

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 4, 2008 (download PDF).


Topics: Awards, honors and fellowships

Back to the top