• Left to right, Karl Taylor Compton Prize winners Raja Bobbili and David Danielson.

    Left to right, Karl Taylor Compton Prize winners Raja Bobbili and David Danielson.

    Photo / L. Barry Hetherington

    Full Screen
  • Left to right, James N. Murphy Award winners Steven Lanou and Peter Cooper.

    Left to right, James N. Murphy Award winners Steven Lanou and Peter Cooper.

    Photo / L. Barry Hetherington

    Full Screen
  • Robert Silbey, dean of the School of Science

    Robert Silbey, dean of the School of Science

    Photo / Donna Coveney

    Full Screen
  • Nicki Lehrer, left, receives the Priscilla King Gray Award from Priscilla Gray and President Susan Hockfield. The MIT Awards Convocation was held on May 9, 2007.

    Nicki Lehrer, left, receives the Priscilla King Gray Award from Priscilla Gray and President Susan Hockfield. The MIT Awards Convocation was held on May 9, 2007.

    Photo / L. Barry Hetherington

    Full Screen
  • Goodwin Medal winner Michael Metzger

    Goodwin Medal winner Michael Metzger

    Photo / L. Barry Hetherington

    Full Screen
  • Wiesner Award winner Hope Ginsburg receives her second award, first prize in the Schnitzer Prize for Visual Arts, from Provost L. Rafael Reif.

    Wiesner Award winner Hope Ginsburg receives her second award, first prize in the Schnitzer Prize for Visual Arts, from Provost L. Rafael Reif.

    Photo / L. Barry Hetherington

    Full Screen

Awards Convocation

Left to right, Karl Taylor Compton Prize winners Raja Bobbili and David Danielson.


Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching
- Professor Samuel Bowring, Earth, Atmospheric and Planetary Sciences
- Professor Joseph Sadighi, Chemistry

Graduate Student Council Teaching Awards
- Asst. Professor Judith Layzer, Urban Studies and Planning
- Professor Gerbrand Ceder, Materials Science and Engineering
- Alexander J. Edmans G (TA), Sloan School of Management
- Carey L. Walters G (TA), Mechanical Engineering

Bose Award for Excellence in Teaching
- Professor Harold Hemond, Civil and Environmental Engineering

Goodwin Medal
- Michael Metzger G (TA), Sloan School of Management, Roslyn Heights, NY

Frank E. Perkins Award
- Professor Warren P. Seering, Mechanical Engineering and Engineering Systems

Arthur C. Smith Award
- Professor Anne McCants, History

Harold J. Pettegrove Award
- Matthew Williams 2007, Battle Creek, MI

MIT Woman Athlete of the Year Award
- Doria Holbrook 2008, Yakima, WA

Howard W. Johnson Award
- Craig Edwards 2007, Brookfield, CT

Malcolm G. Kispert Awards
- Julia Zimmerman 2009, Chicago, IL
- Ryan Sheffler 2007, Beaumont, TX

D. Reid Weedon Jr. '41 Alumni/ae Relations Awards
- Kappa Sigma
- Sigma Chi

Frederick Gardiner Fassett, Jr. Awards
- Daniel Eads 2008, Slidell, LA
- Shannon Nees 2007, Hatfield, PA

William L. Stewart Jr. Awards
- Shannon Nees 2007, Hatfield, PA
- Isaac Tetzloff 2007, Stevens Point, WI
- Sadie Wachter 2007, North Huntingdon, PA
- Natalija Jovanovic G, Cambridge, MA
- Clarence Lee G, Canton, MI

Edward L. Horton Fellowship Award
- Jacob Hartman G, Landsdale, PA

John S.W. Kellett '47 Award
- Professor George Barbastathis, Mechanical Engineering

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award
- Yaim Cooper 2007, Bellevue, WA
- Honorable Mention: Stella Young 2007, Saratoge, WA
- Honorable Mention: Mandeep Virdi 2007, Plainview, NY

Albert G. Hill Prize
- Nancy Diaz 2008, Apple Valley, CA
- Sergenio Sylvain 2008, Malden, MA

James N. Murphy Award
- Peter Cooper, Facilities
- Steven Lanou, Environmental Programs Office

Harold and Arlene Schnitzer Prize in the Visual Arts
- 1st Prize: Hope Ginsburg G, Cambridge, MA
- 2nd Prize: Katherine James G, Watertown, MA
- 2nd Prize: Neri Oxman G, Caesarea, Israel
- Honorable Mention: Stephanie Hsu G, Winter Park, FL

Laya and Jerome B. Wiesner Awards
- Hope Ginsburg G, Cambridge, MA
- Diana Nee 2007, Arcadia, CA
- Christine Yu 2007, Laurel, MD

Louis Sudler Prize in the Arts
- Lori Huberman 2007, Raleigh, NC

Ronald E. McNair Scholarship Award
- Etienne Toussaint 2007, Bronx, NY
- Aston Motes G, Columbia, SC
- Nia Beckley 2007, Fairburn, GA

Patrick J. McGovern '59 Entrepreneurship Award (The following six names are all part of the MIT $100K Entrepreneurship Team)
- Karina Drees G, Cambridge, MA
- Trond Wuellner G, Menasha, WI
- Josephine Duh 2008, Amherst, NH
- Alex Min G, Cambridge, MA
- John Harthorne G, Somerville, MA
- Deric Corwin G, Cambridge, MA

Laya W. Wiesner Award
- Jamie Karcesky 2007, Fayette City, PA

Priscilla King Gray Award for Public Service
- Nicki Lehrer 2007, Rockville, MD
- Rany Woo 2008, Fayetteville, NC
- Justin Tan 2008, Westmount, Quebec, Canada

Laya Wiesner Community Award
- Andrea Schmidt G, North Plains, OR

Gordon Y. Billard Award
- Dean Robert Silbey, School of Science

Karl Taylor Compton Prize
- Raja H.R. Bobbili 2007, Lusaka, Zambia
- David Danielson G, Salinas, CA

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 6, 2007 (download PDF).


Topics: Awards, honors and fellowships, Special events and guest speakers

Back to the top