• The Goodwin Medal went to graduate students Helena de Bres and Stephen Hon. 
Open image gallery

 
(no JavaScript)

    The Goodwin Medal went to graduate students Helena de Bres and Stephen Hon. Open image gallery

    Photo / Laura Wulf

    Full Screen
  • Graduate student Vineet Thuvara, one of this year's Patrick J. McGovern '59 Entrepreneurship Award winners, with his daughter.

    Graduate student Vineet Thuvara, one of this year's Patrick J. McGovern '59 Entrepreneurship Award winners, with his daughter.

    Photo / Laura Wulf

    Full Screen
  • The James N. Murphy Award went to Kaya Miller, Assistant Director, FSILGs, Student Life Programs.

    The James N. Murphy Award went to Kaya Miller, Assistant Director, FSILGs, Student Life Programs.

    Photo / Laura Wulf

    Full Screen
  • Senior Nikki Pfarr is one of four winners of the William L. Stewart, Jr. Award.

    Senior Nikki Pfarr is one of four winners of the William L. Stewart, Jr. Award.

    Photo / Laura Wulf

    Full Screen
  • Gordon Y. Billard Award winner, Marilee Jones, dean of admissions, at the Awards Convocation.

    Gordon Y. Billard Award winner, Marilee Jones, dean of admissions, at the Awards Convocation.

    Photo / Laura Wulf

    Full Screen
  • Professor Paul J. Joskow in the Depatment of Economics was one of two winners of the Gordon Y. Billard Award

    Professor Paul J. Joskow in the Depatment of Economics was one of two winners of the Gordon Y. Billard Award

    Photo / Laura Wulf

    Full Screen

Awards convocation

The Goodwin Medal went to graduate students Helena de Bres and Stephen Hon. <a onclick="MM_openBrWindow('awards-con-goodwin-enlarged.html','','width=509, height=583')">
<span onmouseover="this.className='cursorChange';">Open image gallery</span>
</a>
<noscript> <a href="awards-con-goodwin-enlarged.html">
<em>(no JavaScript)</em>
</a>
</noscript>


The following awards were presented at the Institute Awards Convocation on May 9. See also arts-related awards announced at the convocation.

Service

William L. Stewart Jr. Awards--for contributions by an individual student or student organization to extracurricular activities and events during the preceding year
- Sylvain Bruni G, aeronautics and astronautics, Largeasse, France
- Barun Singh G, EECS, Montgomery, AL
- Nici Ames G, mechanical engineering, Kirkland, WA
- Nikki Pfarr 2006, literature, Issaquah, WA

Laya Wiesner Community Award--for a member or friend of the MIT community for conspicuously effective service that reflects Mrs. Wiesner's concerns for enhancing life at the Institute and the world
- Raja H. R. Bobbili 2007, EECS, Lusaka, Zambia

Priscilla King Gray Award for Public Service--for an undergraduate exceptionally committed to public service at MIT and its surrounding communities
- Christina Gomez 2007, mechanical engineering, San Antonio, TX
- Marta Luczynska 2006, EECS
- Michael Shaw 2007, physics, Hollis Hills, NY
- Alia Whitney-Johnson 2008, civil and environmental engineering, Asheville, NC

James N. Murphy Award--for an employee whose spirit and loyalty exemplify inspired and dedicated service, especially with regard to students
- Kaya Miller, Staff

Gordon Y Billard Award--for special service of outstanding merit performed for the Institute
- Paul L. Joskow, professor of economics
- Marilee Jones, dean of admissions

Karl Taylor Compton Prizes--for achievements in citizenship and devotion to the welfare of MIT
- Yao-Chung King 2006, materials science and engineering, Cherry Hill, NJ
- Peter T. Rye G, chemistry, Merrimack, NH

John S.W. Kellett '47 Award--for a commitment to creating a more welcoming environment at MIT, including but not limited to improving the experience of lesbian, bisexual, gay, transgendered (LBGT) and questioning individuals
- Anne Pollock G, science, technology and society, Somerville, MA
- Christina Chestnut 2006, mechanical engineering, Schenectady, NY

Education

Arthur C. Smith Award--to a faculty member for meaningful contributions and devotion to undergraduate student life and learning at MIT
- Merritt Roe Smith, professor of science, technology and society

Graduate Student Council Graduate Teaching Awards--for excellence in teaching a graduate-level course, given each year to one professor or teaching assistant from each school
- Kristin J. Mattern G, chemical engineering, Schnecksville, PA
- Mark Zachary Taylor G, political science
- Diogo Santos G, materials science and engineering, Lisbon, Portugal
- Jinhua Zhao G, urban studies and planning, Qingdao, Shandong Province
- Jennifer Davis G, chemical engineering, Selinsgrove, PA
- Professor Patrick H. Winston, School of Engineering
- Professor Haynes Miller, School of Science

Goodwin Medal--for a graduate student whose performance of teaching duties is "conspicuously effective over and above ordinary excellence"
- Helena de Bres G, linguistics and philosophy, Wellington, New Zealand
- Stephen Hou G, EECS, West Windsor, NJ

Everett Moore Baker Memorial Award for Excellence in Undergraduate Teaching
- David R. Wallace, professor of mechanical engineering
- Kimberly Berkowski, professor of chemistry

Bose Award for Excellence in Teaching
- David R. Wallace, professor of mechanical engineering

Patrick J. McGovern '59 Entrepreneurship Award--to an individual student or student team that has made a significant impact on the quality, visibility and overall spirit of entrepreneurship education and support across the Institute
- Ore A. Adeyemi G, Sloan School of Management, Greensboro, NC
- Jeff Coker G, Sloan School of Management, Atlanta, GA
- Anil Dharni G, Sloan School of Management, Cambridge, MA
- Bernard Lupien G, Sloan School of Management, Toronto, ON
- Yulia Poltorak G, Sloan School of Management, Moscow, Russia
- Mark Roberge G, Sloan School of Management, Cambridge, MA
- Vineet Thuvara G, System Design and Management, Haryana, India

Women and Minorities

Albert G. Hill Prize--for minority juniors or seniors with high academic standards and continued contributions to improving the quality of life for minorities at MIT
- Andrew Clare 2007, aeronautics and astronautics, Huntington Station, NY
- Tabitha Bonilla 2007, political science, Great Falls, MT

Laya W. Wiesner Award--for an undergraduate woman who has most enhanced MIT community life
- Nupur Garg 2007, chemical engineering, Pace, FL

Ronald E. McNair Scholarship Award--for black undergraduates with strong academic performance and considerable contributions to the minority community
- Nii Armar 2006, aeronautics and astronautics, Fairfax, VA
- Yamicia Connor 2007, chemical engineering, Jacksonville, FL
- Etienne Toussaint 2007, mechanical engineering

Association of MIT Alumnae (AMITA) Senior Academic Award--for senior women who have demonstrated academic excellence through coursework and related activities at MIT
- Leila Agha 2006, economics, Champaign, IL
- Sarah Mahlstedt 2006, chemistry, Boulder, CO
- Archana Venkatraman 2006, EECS, Rochester, NY

Fraternity, Sorority and Independent Living Groups

D. Reid Weedon Jr. '41 Alumni/ae Relations Award--to the FSILG that has promoted the greatest interaction between members and alumni
- Sigma Kappa
- Delta Psi, No. 6 Club

Frederick Gardiner Fassett Jr. Award--to the FSILG community undergraduate man and woman of the year
- Nikki Pfarr 2006, literature, Issaquah, WA
- Tim Pennington 2006, ocean engineering, Walworth, NY

Athletics

Harold J. Pettegrove Award--for outstanding service to intramurals
- Benjamin Kendall 2006, aeronautics and astronautics, Irving, TX

MIT Woman Athlete of the Year Award
- Deanna Lentz 2006, mechanical engineering, Gaithersburg, MD

Howard W. Johnson Award--for the male senior athlete of the year
- Michael D'Auria 2006, materials science and engineering, Newton, MA

Malcolm G. Kispert Award--for the male and female senior scholar-athletes of the year
- Uzoma Orji 2006, EECS, Matawan, NJ
- Karen Kinnaman 2006, biology, Woodstock, NY

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 7, 2006 (download PDF).


Topics: Awards, honors and fellowships

Back to the top