Architecture awards


All award recipients are architecture majors unless otherwise noted.

AIA Foundation Scholarship

Elizabeth Burow G, Minneapolis

Joseph Dahmen G, Lincoln, Mass.

Ann Macy Beha Traveling Fellowships

Gabriel Arboleda G, Cali, Colombia

Marlene Kuhn G, Montara, Calif.

Hao Tian G, Shenzhen, China

Louis C. Rosenberg Travel Grants

Michael Lehner G, Portland, Ore.

Brian Alex Miller G, Shelbyville, Ill.

Marjorie Pierce/Dean William Emerson Fellowship Award--given to a Level II M.Arch. woman for outstanding academic and design achievement

Elizabeth Burow

Exchange Scholars to the Technical University at Delft

Stephanie Hsu '04, Winter Park, Fla.

Joyce Wang '04, Atherton, Calif.

Aga Khan Program Summer 2003 Travel Grants

Ozgur Basak Alkan G, Istanbul

Murcutt Workshop Department Representative to Australia

Danny Chan G, Vancouver

Sydney B. Karofsky '37 Prize--for the outstanding M.Arch. student with one further year of study

Timothy Morshead G, Medford, Mass.

2002-03 Schlossman Fellows

Meredith Atkinson G, New York

Justin Crane G, Wilbraham, Mass.

Sarah Roszler G (urban studies and planning), Montreal

Marvin E. Goody Award

Chiu-Fai (Eddie) Can G, Kowloon, Hong Kong

Hans-Michael Foeldeak G, Pullach, Germany

Robert Bradford Newman Medal --for merit in architectural acoustics

William J. Elliot '05, New Hartford, N.Y.

Renzo Piano Internship

Matthew W. Pierce G, Westerville, Ohio

Behnisch and Partner Internship

Sabrina Schmidt-Wetekam G, Rancho Santa Fe, N.M.

Takenaka Internship

William Jonathan Braddock G, Jacksonville, Fla.

William Everett Chamberlain Prize--for achievement in design

Thomas A. Weathers '03, Fountain Hills, Ariz.

Outstanding Undergraduate Prize--for academic and design excellence

David Foxe '03 (architecture and music), Sussex, Wis.

Faculty Design Awards

Soohyun Chang '03, Seoul, Korea

Lara Kirkham '03 (architecture and management), Houston

Naveem Mowlah '03, Dhaka, Bangladesh

Francis Ward Chandler Prize--for achievement in architectural design

Shaohua Di '03, Beijing

Alpha Rho Chi Medal--for a graduating student for service, leadership and promise of professional merit

Britta Butler G, Geneva, N.Y.

Imre Halasz Thesis Prize

Laura Bouwman G, Eastpointe, Mich.

AIA Certificate of Merit

Scott Cyphers G, Alexandria, Va.

AIA Medal--for the top-ranking graduating M.Arch. student

Pamela Campbell G, Glasgow, Scotland

S.M. or Arch.S. Prize

Chiu-Fai (Eddie) Can

Yanni Loukissas G, Ithaca, N.Y.

Gregory Morrow G (urban studies and planning), Cloyne, Ontario

Tucker Voss Award in Building Technology

Meredith Elbaum G, Glastonbury, Conn.

Research Grant from the Research Foundation of the Berlin Parliament

Florian Urban

Hyzen Travel Grants

Zeynep Celik G, Istanbul

Deborah Kully G, Chicago

Melanie Michailidis

Florian Urban G, Berlin

Kirsten Weiss G, Washington, D.C.

Aga Khan Travel Grants

Lauren Kroiz G, Lovettsville, Va.,

Melanie Michailidis

Historian of Islamic Art Fellow 2002-03

Glaire Anderson G, Valdosta, Ga.

Talin Der-Grigorian G, La Ca�ada, Calif.

Iranian Association of the Boston Scholarship Fund; Ittleson Predoctoral Fellowship (2003-05) from the Center for Advanced Study in the Visual Arts (National Gallery of Art, Washington, D.C.)

Talin Der-Grigorian

Kress Fellow for Research in the History of Art; de Montequin Fellow from the Society of Architectural Historians

Glaire Anderson

Robert Bradford Newman Medal--for merit in architectural acoustics

William J. Elliot '05

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 4, 2003.


Topics: Awards, honors and fellowships

Back to the top