Athletics confers sports awards


Students have been recognized for their athletic achievements with both Institute-wide awards and honors in several individual sports.

Several prizes were announced at the MIT Awards Convocation on May 14. The Malcom G. Kispert Awards, presented annually to the male and female scholar/athletes of the year, went to Cristina Estrada (basketball), a senior in economics from Bogota, Colombia and Derek G. Southwell (Nordic skiing), a senior in biology from Plymouth, MN.

The Howard W. Johnson Award for the male senior athlete of the year was given to Stefan K. Bewley (water polo and swimming), a chemical engineering major from Atascadero, CA. The Betsy Schumacker Award for excellence in athletic competition by a female undergraduate was presented to Sonja J. Ellefson (gymnastics), a senior in earth, atmospheric and planetary sciences from Edina, MN.

The Admiral Edward L. Cochrane Award, presented to a male senior who has shown the highest qualities of humility, leadership and inspiration in intercollegiate athletics, went to Edward A. Keehr (cross-country and track and field), an electrical engineering and computer science (EECS) major from Linden, CA. The Pewter Bowl Award for the female senior who has shown the highest qualities of inspiration and leadership in contributing to women's athletics was presented to Chi-An Wang (cross-country and track and field), a mechanical engineering major from Lexington, MA.

The Harold J. Pettegrove Award for outstanding service to intramural athletics was given to Rory P. Pheiffer, a junior in mechanical engineering from Novi, MI. The Burton R. Anderson Award is presented to the intercollegiate manager of the year; the winneris Adeline L. Kuo (women's track and field), a junior in management from River Edge, NJ.

The Varsity Club Awards, given to the outstanding male and female freshmen athletes of the year went to Nydia M. Clayton (volleyball and track and field) of Nanuet, NY and Douglas L. Allaire (soccer and baseball) of Sanford, ME.

The Phillip A. Trussell Prizes are presented to male and female undergraduate student-athletes who demonstrate skill, sportsmanship and levity. This year's winners are Kelli A. Griffin (soccer), a sophomore in materials science and engineering from Tiverton, RI, and Pascal F. Rettig (lacrosse), a junior in EECS from Watertown, MA.

The Straight "T" Award, the highest award given for athletic excellence at MIT in each sport, went to the following students:

Basketball (women) -- Ms. Estrada.

Fencing (men) -- Oliver J. Chadwick, a junior in chemistry from London; Philip W. Miller, a senior in chemistry from Mahwah, NJ; and Richard D. Burstein, a junior in physics from Arlington, MA.

Fencing (women) -- Dianne K. Allen, a senior in chemistry from College Park, MD; Jennifer A. McKeehan, a senior in materials science and engineering from Cambridge, MA; and Caroline M. Purcell, a junior in civil and environmental engineering from New York.

Gymnastics (women) -- Ms. Ellefson.

Tennis (men) -- Jeffrey Augustyn of Ann Arbor, MI and Andrew V. Kolesnikov of Burke, VA, both sophomores in economics.

Indoor track (men) -- Craig D. Mielcarz, a sophomore in EECS from Salem, MA; freshman Brian C. Anderson of Burbank, CA; Brian D. Hoying, a sophomore in mechanical engineering from St. Henry, OH; Mark N. Jeunnette, a junior in mechanical engineering from Albuquerque; and Sean J. Montgomery, a senior in mechanical engineering from Greentown, PA.

Indoor track (women) -- Princess Imoukhuede, a junior in chemical engineering from Matteson, NJ.

Water polo -- Mr. Bewley; Jeffrey J. Colton, a junior in materials science and engineering from Garden Grove, CA; and freshman Peter D. vanBuskirk of Wayne, PA.

The most valuable players for each sport in 2000-01 were:

Baseball: Alvan Eric P. Loreto, a senior in mechanical engineering from Anaheim, CA.

Basketball: John J. "Skip" Lucey, a senior in management from Plymouth, MA (men) and Ms. Estrada (women).

Cross-country: Daniel R. Feldman, a junior in civil and environmental engineering from Portland, OR (men) and freshman Martha W. Buckley of Washington, DC (women).

Fencing: Mr. Miller (men) and Ms. Allen (women).

Field hockey: Kristie L. Tate, a senior in architecture from San Jose, CA.

Football: Brian L. Licata, a senior in management from Vero Beach, FL.

Golf: Josh R. Manion, a senior in management from Janesville, WI.

Gymnastics: Damian M. Engen, a sophomore in management from Minnetonka, MN and Ruben M. Sterling, a sophomore in EECS from Rancho Palos Verdes, CA (men); and Ms. Ellefson (women).

Ice hockey: Russell A. Roder, a senior in mechanical engineering from Madison, WI (men) and Sara R. Kaplan, a senior in civil and environmental engineering from Great Neck, NY (women).

Lacrosse: Eli J. Weinberg, a junior in mechanical engineering from Needham, MA (men) and Theresa Cheng, a junior in economics from Valley Cottage, NY (women).

Pistol: Audrey S. Wang, a sophomore in biology from Sugar Land, TX.

Rifle: Laurel P. Smith, a graduate student in EECS from Oakton, VA.

Sailing: Ian M. McCreery, a senior in ocean engineering from Worthington, OH and Tamara Yu, a sophomore in EECS from Cambridge, MA (varsity); and Jennifer R. Shapiro, a senior in chemical engineering from West Nyack, NY and Caroline Y.Chang, a sophomore in biology from Greensboro, NC (women).

Skiing: Marianne H. Okal, a junior in aeronautics and astronautics from Evanston, IL and Marissa L. Yates, a sophomore in civil and environmental engineering from Stevensville, MD (women); and Mr. Southwell (men).

Soccer: Freshman Nicholas R. Nestle of Ormond Beach, FL (men) and Ms. Griffin (women).

Softball: Anne L. Thompson, a senior in EECS from Lake Stevens, WA. Squash: Eric A. Hong, a senior in biology from Camarillo, CA.

Swimming: Mr. Bewley (men) and freshman Georgene M. Hilb of Anchorage, KY (women).

Tennis: Ann Hsing, a junior in economics from Basking Ridge, NJ (women).

Indoor track: Brian D. Hoying, a sophomore in mechanical engineering from St. Henry, OH (men); and freshman Nydia M. Clayton of Nanuet, NY (women).

Outdoor track: Ms. Imoukhuede (women).

Volleyball: Ramon A. Partida, a sophomore in EECS from Guaynabo, PR (men) and Kelly A. Martens, a sophomore in biology from Demarest, NJ (women).

Water polo: Mr. Colton.

Wrestling: Kip M. Johann-Berkel, a junior in EECS from Rubicon, WI.

A version of this article appeared in MIT Tech Talk on June 6, 2001.


Topics: Awards, honors and fellowships

Back to the top